Cím: Budapest, X. Maglódi út 16.      I        Tel: +3612215419       I       E-mail: 5n-kft@5n.hu

Infrastruktúra típusok

Leggyakoribb szolgáltatás típusok 

Lokális Infrastruktúra: helyben üzemeltetett saját szerverekkel, és mentőrendszerrel épül ki a vállalat IT-infrastruktúrája. A saját gépek használata fix, kiszámítható költségekkel jár. A vállalatnak egyszeri költségei vannak a szerverek beszerzésével és beüzemelésével. gépek működéséhez megfelelő feltételek biztosításával (tér, légkondicionálás, áramfejlesztők) vagy a szerverek vásárlásával. A saját adatközpont birtoklása befolyásolja a gépek és az alkalmazott szoftverek típusát, megkönnyítve ezzel a törvényi előírásoknak való megfelelést, beleértve az EU-szabályozás, a GDPR vagy a pénzügyi felügyelet irányelveit is. Előnyös, hogy a havi költség nagyjából rögzített és tartalmazza az infrastruktúrát kiszolgáló szakemberek díjazását, a villamos energia és az internetkapcsolat költségeit. Hátrányai: egyszeri magas beruházási költség. 

Szerverterem és/vagy szerverbérlés „on-premise” megoldás: a szervereket egy külsős cég által biztosított gépterembe helyezik ki melyet egy outsourcing cég üzemeltet. A gépek bérbeadásához vagy megvásárlásához (leggyakrabban) saját infrastruktúra – szoftver, hálózati és szerverterem – kiépítése és karbantartása kapcsolódik, biztosítva a gépek megfelelő működésének feltételeit. Ebben az esetben is az infrastruktúra-kezelés magában foglalja a hardver karbantartását és gondozását is, nem csak a szoftverekét. Előnyei a lokális infrastruktúrával szemben, hogy alacsonyabb üzemeltetési költségekkel jár, de ugyanúgy önmaga ellenőrizheti és irányíthatja az erőforrások és szolgáltatások használatát. Hátránya, hogy az outsourcing cég szakmai kompatibilitása és gazdasági stabilitása erős hatással van a géppark optimális működésére. 

Felhő-szolgáltatás: a saját v bérelt szerverek helyett egy szolgáltató által biztosított felhő alapú informatikai szolgáltatásra fizetünk elő és üzemeltetés helyett csupán használjuk az alkalmazásokat. Adatainkat fizikailag távol eső helyen tároljuk és az internet segítségével érjük el őket. 

 

A Hibrid-felhő egy nyilvános felhő és egy helyszíni megoldás kombinációja. Lehetővé teszi mindkét megoldás előnyeinek kihasználását –a rendszerkritikus folyamatoknak és mentéseknek az elszigetelt hálózat biztonságát nyújtja, a felhő-szolgáltatások egyedi igényeknek megfelelő konfigurálásának és testreszabásának lehetősége mellett. Vagy lehetővé teszi a jogi követelményeknek megfelelő berendezések megvásárlását nagy számítási teljesítmény mellett. Gyakorlatilag korlátlan skálázhatóságot biztosíthat számos már létező felhőszolgáltatás igénybevételének lehetősége mellett. A hibrid felhő képességei lehetővé az érzékeny adatok tárolását és feldolgozását a saját adatközpontjában, ugyanakkor a forgalom növekedése a nyilvános felhőbe irányul. Előnyei tehát a két megoldás erősségeinek kombinálása: egyszerre teszi lehetővé a saját infrastruktúra biztonságának és a dedikált megoldások létrehozásának lehetőségét, miközben élvezhetjük a nyilvános felhő összes előnyét. A forgalom szezonális vagy hirtelen növekedése átterelhető a nyilvános felhőbe, amely nem szab korlátozásokat a fogyasztásra nézve. A hibrid felhők hátránya ((ez minden felhőszolgáltatásra igaz) az adatátvitel lehetséges problémája – mivel a felhő az interneten keresztül működik, gyenge minőségű kapcsolat esetén probléma lehet az erőforrások környezetek közötti átadásával. Ezt stabil és gyors internetkapcsolattal lehet kiküszöbölni. 

Multi-cloud megoldás: A multi-cloud megoldás magában foglalja két vagy több felhőszolgáltató egyidejű használatát. Az erőforrások megoszlása a környezetek között a vállalat követelményeitől függ – például a fő infrastrukturális környezet felépíthető az egyikre (pld Google Cloud Platform), ugyanakkor használhatja a MIcrosoft 365 szolgáltatást is. A multi-cloud lehetővé teszi, hogy különböző környezetekből válasszon olyan szolgáltatásokat, amelyek a legjobban megfelelnek a vállalat technológiai és üzleti igényeinek. Előnyei: használatával elkerülheti, hogy egyetlen szolgáltatótól függjön. Annak ellenére, hogy a publikus felhők techóriások birtokában vannak, amik folyamatosan ügyelnek a hozzáférhetőségre, velük is előfordulhatnak problémák (csakúgy, mint az on-premise és a privát felhő esetében) a legfontosabb ilyenkor az arra adott reakció és a károk minimalizálása. A multi-cloud esetében ha az egyik szolgáltató kiesik, akkor kis szerencsével rendszerünk, még ha részlegesen is, de tovább tud működni. A nagy szolgáltatói platformok általában támogatják a multi-cloud megoldásokat és általában olyan szolgáltatásokat tartalmaznak, amelyek széles körben működőképesek, akár egy másik szolgáltató környezetében is. Hátránya, hogy a több környezet kezelése komplikáltabb, az infrastruktúra fenntartása ebben a modellben nehéz lehet és ezáltal drága is. Internet szolgáltatás kimaradása esetén egyik sem elérhető és az adatmentés biztonsága ebben az esetben is kérdéses. 

 

Szabó Roxána 2023
5N Kft ©