Cím: Budapest, X. Maglódi út 16.      I        Tel: +3612215419       I       E-mail: 5n-kft@5n.hu

A IT INFRASTRUKTÚRA FELJESZTÉSÉNEK CÉLJA ÉS TERVEZHETŐSÉGE

A sikeres innováció

 

Cégünk, az 5N Kft alapvető érdeke, hogy partnereink informatikai rendszere és hálózata maximálisan igazodjon a cég és a felhasználók igényeihez; emellett pedig a lehető legmagasabb szintű hatékonyság és biztonság mellett valósuljon meg a munkafolyamatok kiszolgálása.

Magyarországon ezen a területen sajnos nagyon sokan elmaradtak a fejlesztéssel. Az a tapasztalatunk, hogy a vállalkozások döntő többsége nincs tisztában azzal, hogy a digitális ismeretek és a fejlesztések elmaradása milyen kiemelt kockázatot jelent a működésükre nézve.

Sajnos mi is sokszor találkozunk azzal a problémával, hogy a vállalatirányítók szemében az IT infrastruktúra fejlesztése csak felesleges pluszköltséget jelent, és míg a rendszer meg nem hibásodik, vagy össze nem omlik, nem veszik komolyan a hálózat fejlesztésének szükségszerűségét. Vagy ha igen, akkor a legolcsóbbnak látszó megoldásra törekszenek.

A legéletszerűbb példa, amikor a cégvezetés egy új (felhő alapú) irodai keretrendszer bevezetéséről dönt, de nincs tisztában a járulékos nehézségekkel és költségekkel, mint a migrációs költségek és nehézségek, a használatban lévő ügyviteli rendszer(ek) felhő-integritási problémái, a nem elegendő sávszélesség és adatátviteli sebesség, a plusz adatforgalom után fizetendő járulékos költségek és a felhő alapú rendszer mentési (adatbiztonsági) sérülékenysége és annak kockázatmérséklő plusz költségei. 

Az ilyen buktatók elkerülése érdekében partnereink számára időről-időre összeállítunk egy IKR (infó-kommunikációs rendszer) elemzést, különös tekintettel a partner által preferált szolgáltatások vizsgálatára és integritási lehetőségeire.

Kiemelt jelentőségű, hogy minden beruházás megvalósítását egy célzott hatástanulmány előzzön meg, mely a partnerrel közösen meghatározott fejlesztési irányvonalakra fókuszál. 

A fejlesztés a gyakorlatban egy összetett feladat. Célja, hogy a szervezet aktuális és jövőbeli céljait műszakilag és erőforrásaiban is optimálisan szolgálja ki. Ne legyen sem alul, sem túlméretezve. Ne legyenek benne felesleges, kihasználatlan eszközök (származzanak is bármilyen olcsó forrásból, akkor is felesleges plusz költséget jelentenek.) A hálózat eszközei egymást, a futtatott szolgáltatásokat és alkalmazásokat is támogassák. További igény, hogy a rendszert lehessen bővíteni, fejleszteni anélkül, hogy az ismét komolyabb beruházást igényelne. Egy optimálisan tervezett és kiépített hálózat ezért túlmutat az egyszerű eszközbeszerzéseken. 

Az optimális hálózat kiépítéséhez ismerni kell az adott vállalat egyedi igényeit, jelenlegi és jövőbeni céljait, erőforrásait. Ennek megfelelően választunk szerverparkot, hálózati eszközöket, internet sávszélességet, alkalmazásokat. Pld. egy lokális hálózat teljesen más erőforrásokat és védelmet igényel, mint egy felhő vagy egy hibrid felhő megoldással működő rendszer. 

A fentiek miatt szükségszerű, hogy a hálózat fejlesztése kapcsán a hálózatüzemeltető ismerje az ügyfél igényeit, az ügyfél pedig az igényei megvalósításával kapcsolatos anyagi és tárgyi feltételeket, valamint annak lehetőségeit.

A másik fontos szempont a megvalósíthatóság. A megvalósíthatósági vizsgálatok hiányából és a költségtakarékosságra törekvésből adódóan olyan beruházások és döntések születnek, melyek a pillanatnyi problémát kezelik ugyan, de nem jelentenek hosszútávú megoldást. Tendenciaként kiemelhető, hogy a cégek közel 60%-a rövidtávú és költségtakarékos megoldásra törekszik; így az igazán költséghatékony (közép-, és hosszútávú fejlesztési célok és lehetőségek) háttérbe szorulnak, ami szemben áll azzal a kulcsfontosságú törekvéssel, hogy lépést tartsanak a technológia fejlődésével. Gazdasági oldalról közelítve is kontraproduktív, ha a rövidtávú célok érdekében eszközölt beruházások hosszú távon nem szolgálják a vállalat működését és céljait. Az ilyen költségek megjelenése egy átgondolt fejlesztési terv esetén minimalizálható.

Összefoglalva a sikeres innováció kulcsa, hogy a különböző lehetőségek előzetes vizsgálata után a legoptimálisabb működési környezetet valósítsuk meg. Mert a vállalkozások IT fejlettsége azok innovációs képességét jelzi és fejlődés hiányában nagyon nehéz lépést tartani a konkurenciával.